Izvedba nepremičninskega projekta zahteva poglobljeno analizo različnih dejavnikov:
- Analiza nepremičninskega trga.
- Pregled opcij projektnega financiranja.
- Zmožnosti financiranja potencialnih kupcev.
- Preveritev kapacitete zemljišča.
- Preveritev dejanskega stanja zemljišča
- Preveritev pravnega stanja
- Preveritev lokacijske informacije.
- Poznavanje različnih izvajalcev, ki sodelujejo v postopku gradnje.
- Pridobitev gradbenega dovoljenja.
- Priprava splošnih pogojev prodaje posameznih delov stavbe.
- Določitev cene posameznih enot.
- Marketing
- Postopek prodaje
- Pridobitev uporabnega dovoljenja
Kontaktirajte nas in rade volje vam olajšamo postopek izvedbe projekta.
Preden se lotimo nepremičninskega projekta je potrebno preveriti, kaj je tisto kar trg potrebuje. V tem trenutku je največje povpraševanje po majhnih stanovanjskih enotah, vendar ni nujno, da bo tako čez nekaj let.
Treba je upoštevati tudi geopolitično in ekonomsko situacijo določene regije. Zelo pomembno vlogo imajo banke, ki z določitvijo obrestne mere vplivajo na količino denarja v obtoku. Osebno menim, da novih stanovanj v Sloveniji primanjkuje in bo tako še kar nekaj časa, saj je izvedba stanovanjskih projektov kompleksen in dolgotrajen proces.
Možnosti financiranja so različne. Nekatere gospodarske družbe se odločajo za financiranje z lastnimi sredstvi, mnoge se odločijo za financiranje s strani bank. Pri tem je zelo pomembna kakovost projekta. Ali obstaja gotovost realizacije projekta in ali bo cena končnih stanovanjskih (ali poslovnih) enot konkurenčna in tržno zanimiva.
Kupci se odločajo za nakup takrat, ko je možnost bančnega posojila ugodna. To pomeni, da je obrestna mera nizka in da so pogoji za pridobitev kredita čim bolj enostavni. To je bil eden izmed glavnih razlogov za ogromno število nepremičninskih transakcij v obdobju med letoma 2020 in 2022.
Najprej je treba preveriti ali je zemljišče zazidljivo ali ne. V kolikor je zemljišče zazidljivo je potrebno preveriti kaj se da zidati in kakšen projekt je investicijsko najbolj optimalen.
V praksi se velikokrat pojavi, da zemljišče sicer je zazidljivo, ampak zaradi motečih dejavnikov ne boste mogli pridobiti gradbenega dovoljenja ali pa je komunalna opremljenost zemljišča povezana z nesorazmernimi stroški.
Lokacijska informacija določa točne okvirje na podlagi katerih bo upravni organ za gradbene zadeve izdal gradbeno dovoljenje. Upoštevati je treba namensko rabo zemljišča, koeficient pozidanosti, koeficient zelenih površin, število parkirnih mest, morebitne odmike, višino objekta itd.
Pri izvedbi neprmečninskih projektov so ključnega pomena dobri izvajalci in ostali strokovnjaki na svojem področju. Z veseljem vas povežemo s kvalitetnimi projektanti, nadzorniki, gradbenimi izvajalci, izvajalci električnih inštalacij, izvajalci strojnih inštalacij, slikopleskarji, keramičarji, notranjimi oblikovalci, geodeti in ostalimi strokovnjaki za katere vemo, da svoje delo opravijo korektno in skladno z dogovorjenim terminskim planom.
V novem GZ so pogoji za izdajo gradbenega dovoljenja določeni v prvem odstavku 43. člena, ki določa, da pristojni upravni organ za gradbene zadeve izda gradbeno dovoljenje, če:
1. je gradnja skladna z določbami prostorskega izvedbenega akta v delu in z določbami predpisov o urejanju prostora
2. sta dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja podpisala projektant in vodja projekta
3. je nameravana gradnja skladna s predpisi, ki so podlaga za izdajo mnenj
4. iz dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja izhaja, da bo zagotovljena minimalna komunalna oskrba
5. nameravana gradnja ne bo škodljivo vplivala na varstvene cilje varovanih območij
6. je investitor v zemljiški knjigi vpisan kot lastnik ali imetnik stvarne pravice, ki mu daje pravico graditi na tuji nepremičnini.
7. je plačano nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo
8. je plačan komunalni prispevek
Splošne pogoje investitor prejme v obliki notarskega zapisa. V splošnih pogojih so zapisana vsa pravila o medsebojnih pravicah in obveznostih prodajalca in kupcev, razen pravil o določitvi posameznega dela stavbe, ki je predmet posamezne prodajne pogodbe in o določitvi kupnine za ta posamezen del stavbe. Na podlagi splošnih pogojev je možno skleniti kupoprodajno pogodbo, kljub temu, da stanovanje še ni vpisano v zemljiško knjigo in ni narejen etažni elaborat. Predmet pogodbe se določi na podlagi predetažnega elaborata.
Da bi iztržili najvišjo tržno vrednost vaše investicije in optimizirali čas prodaje je potrebno temeljito analizirati in ovrednotiti vsako stanovanjsko enoto posebej.
Pri tem je potrebno upoštevati vse dejavnike, ki vplivajo na kvaliteto posamezne stanovanjske enote. To so: kvadratrura, lega, nadstropje, bližina dvigala, bližina parkirnega mesta, predvidena gradnja bodočih objektov v okolici itd.
S tem iztržimo več tam, kjer lahko, kjer pa ne moremo se že vnaprej izognemo kasnejšemu nižanju cen.
Kakovost marketinga ja povezana s stroški, ki smo (ste) jih pripravljeni investirati v ta namen. Omejitve navzgor praktično ni. Na podlagi izkušenj vam svetujemo, kako z danimi sredstvi doseči maksimalni učinek. Za vsak projekt se izdela posebna strategija, ki je vedno predmet skupnega dogovora med nami kot agencijo in investitorjem.
Pogoj za prodajo novogradenj, ki še nimajo uporabnega dovoljenja so splošni pogoji prodaje posameznih delov stavbe.
Na podlagi splošnih pogojev je možno skleniti kupoprodajno pogodbo, kljub temu, da stanovanje še ni vpisano v zemljiško knjigo in ni narejen etažni elaborat. Predmet pogodbe se določi na podlagi predetažnega elaborata.
Ara ne sme presegati 10 odstotkov kupnine. Preostanek je kupec dolžan plačati, ko je narejen etažni elaborat, pridobljeno uporabno dovoljenje in sklenejna pogodba z upravnikom (kadar je potrebna).
Uporabno dovoljnje pomeni, da je objekt zgrajen skladno z gradbenim dovoljenjem, splošnimi pogoji in drugo projektno dokumentacijo. Za investitorja je pridobitev uporabnega dovoljanja pomembna predvsem zato, ker lahko od njegove pridobitve naprej zahteva plačilo celotne kupnine na podlagi podpisanih kupoprodajnih pogodb.